Android Geliştirme ve Huawei Mobil Servisleri – CENGA Soru Cevap

Android ile IOS arasındaki farklar nelerdir ve neden Android’i tercih etmeliyiz?

Android ile IOS arasındaki temel fark çalışma prensipleridir.

Android; Google ve Open Handset Alliace tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Herkes tarafından geliştirilmeye açıktır. Bu yüzden bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, akıllı saatler vb. gibi cihazlar için kolaylıkla özelleştirilebilir.

IOS ise Apple şirketinin ürettiği ve geliştirmeye devam ettiği, amiyane tabiri ile kapalı kutu bir işletim sistemidir.

 

Huawei, AppGallery ile PlayStore karşısında markette söz sahibi olmak için ne tür yatırımlar yapıyor?

Son verilere göre; AppGallery 700 milyon cihazda 420 milyon kullanıcısı ile şu anda dünyanın en büyük 3. uygulama mağazası durumundadır.

Huawei’nin yeni bütün cihazlarında yüklü olarak gelmektedir ve Android tabanlı her cihaza kolayca yüklenebilmektedir. Bu sebeple kullanım sayısı her geçen gün artmaktadır.

Çeşitli promosyon, yarışma ve reklam planlamaları ile bilinirliğini sürekli olarak arttırmaktadır.

 

Bildiğimiz gibi Android Developer’ların da Android ile birlikte gelişmeleri gerekmektedir, yeni başlayan bir Developer’ın en kolay şekilde güncel kalması için öneriniz var mıdır ?

Sadece yazılımda değil bir çok konuda olduğu gibi gelişimi sağlayan şey merak ve çalışmaktır. Eğer yeni teknolojilere karşı merak duyuyorsanız sürekli bir araştırma içersinde oluyorsunuz ve eğer kendinizi geliştirmekten hoşlanıyorsanız da güncel kalmış olursunuz.

 

Huawei ‘nin yeni mezun bilgisayar / yazılım mühendislerinden beklentileri neler? “Mülakat sırasında size şunlar bir adım öne çıkarır” diyebileceğiniz şeyler var mı?

Tecrübe, bilgi birikimi ve İngilizce.

 

Her geliştirilen her uygulamada bug oluşması gayet normal bir durum. Test ekibinizden gelen bug raporlarına göre siz veya ekibiniz oluşan senaryolara karşı nasıl bir tutum sergiliyorsunuz ve disiplininiz nasıl işliyor? Vakaları nasıl çözüyorsunuz? Buna dair ufak bir örnek vermeniz mümkün müdür?

Bu oluşan bug’ın hangi taraftan kaynaklandığına göre değişen bir durum. Eğer bug iletişim halinde olduğumuz bir CP’nin uygulamasıyla alakalı ise önce sebebini daha sonra nasıl çözüleceğini analiz edip CP’e bilgi veriyoruz. Gerekli durumlarda yazılımsal destek sağlıyoruz.

Eğer bug bizim taraftan kaynaklanıyor ise HQ ile iletişime geçip raporlama yapıyoruz böylece servislerimizdeki bug’ların en kısa süre çözülmesini sağlıyoruz.

 

Aynı android sürüm olmasına rağmen farklı telefonlarda farklı arayüzler görüyoruz. Bu telefonun hangi özelliğine göre belirleniyor? Neden farklar var?

Android’i anlatırken dediğimiz gibi; Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bu yüzden özelleştirilmeye açıktır. Her akıllı telefon üreticisinin de kendine ait bir arayüz tasarlaması pazarlama stratejisi, farkını ortaya çıkarma gibi konulardan bakıldığı zaman gayet normaldir.

Tasarımlar farkların sebepleri daha kolay kullanıcı deneyimi ya da daha şık tasarım başta olmak üzere çeşitli şekillerde sayılabilir.

 

Huawei, Sony’nin playstation ürünü gibi bir oyun konsolu çıkarmayı düşünüyor mu?

Bu konu hakkında şu anda bir bilgimiz yok.

 

Günlük iş hayatınızdaki sorunlar nelerdir, çözümü bireysel bulamazsanız nasıl bir yol izliyorsunuz ?

HMS şu anda 48 farklı kit ve servise sahip. Hem bu kit sayısı hem de her bir kitin sunduğu özelliklerin iyileştirilmesi her gün artıyor. Dolayısıyla bazen bazı konularda bilgilerimiz eski kalmış olabiliyor. Bu gibi durumlarda çözüm olarak diğer Huawei mühendisleri ile iletişim kurma ve bilgi alma işlemini uyguluyoruz.

Huawei’nin bu konuda sağladığı çok fazla kolaylık var, örneğin yeni bir kit hakkında bilgi almak için HQ tarafında o kitin geliştiricileriyle hızlı şekilde iletişim kurabiliyoruz.

 

Pandemi sürecinde ve öncesinde Huawei’ deki çalışma ortamını nasıl tanımlarsınız?

Pandemi öncesinde ofisimizde çalışırken pandeminin ilk günlerinde evden çalışmaya başladık. Evden çalışmak performansımızda bir azalmaya sebep olmadı. Huawei çalışanlarını önemseyen bir şirket. Ofiste çalışırken de bunu hissediyorsunuz evden çalışırken de.

 

Huawei’de yazılım geliştirme süreçleri nasıl işliyor? Üretilene odaklı esnek çalışma saatleriniz mevcut mu? Yoksa disiplin daha mı ön planda?

Tabii ki belli bir disiplin içerisinde olmamız gerekiyor. Planlı şekilde ilerlemeye çok özen gösteriyoruz. Fakat bizim için üretim de çok önemli. Bu sebeple projye göre esnek çalışma saatleri de olabiliyor.

 

Huawei; Android geliştirme için en çok hangi programlama dilini kullanıyor?

Bu projeye ve o an üzerinde çalıştığımız uygulamaya göre değişiklik gösteriyor tabii ki ama kısaca Java ve Kotlin en çok kullanılan diller.

Bunun yanında hibrit uygulamalar geliştirmek ya da destek vermek içinde diğer dilleri kullanıyoruz.

 

Google’ın Android dünyasında bugüne kadar tekel konumunda idi ve Huawei Mobil Servisleri ile bu durum biraz değişiyor gibi. Peki bir Android geliştiricisine HMS ne gibi imkanlar sunuyor?

HMS şu anda 48 farklı kit ve servis ile Android geliştiricilerine destek veriyor. Her bir kit için detaylı dokümanlarımız, codelab’ler ve örnek kodlar bolca mevcut. Bunun yanında biz Huawei mühendislerininde hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınladığı bolca makale ve github repo’ları mevcut.

HMS’in her bir kit’i hem geliştirici hem kullanıcı için o deneyimi en üst seviyeye çıkartmak amaçlanarak geliştiriliyor.

Analiz, etkileşim ve kazanç şeklinde alt başlıklara ayırabiliriz.

 

Huawei mobil servislerinin Google Servislerine göre avantajları nedir ?

Avantajlar ve dezavantajlar servis bazlı ayrı ayrı konuşulması gereken bir konu olduğunu, genelleme yapmanın yanlış olacağını düşünüyorum.

Fakat avantajlar hakkında bir örnek vermek gerekirse örneğin; Google reklam yayınlarından elde ettiğiniz kazancın %32’ini kendine ayırırken Huawei sadece %10’unu komisyon olarak almaktadır.

 

Şirketinizin geleceğe dair teknolojik çalışmaları, yenilikleri nelerdir?

Huawei, dünya çapında kendini ispatlamış bir teknoloji firmasıdır. Sadece akıllı telefon ya da mobil servisleri değil bir çok alanda girişimleri ve üretimleri bulunmaktadır. • Örneğin; Huawei şu anda 5G alanında lider konumdadır.

Bütün akıllı cihazlara çalışabilen, iletişim ve güvenliğin en üst düzeyde olduğu HarmonyOs isimli işletim sistemini geliştirmektedir.

Telekomünikasyon alanında dünya yer edinmiş bir alt yapı sağlayıcısıdır.

Bunun yanında yürüttüğü bir çok sosyal sorumluluk projesi mevcuttur.

Detaylar için şu linki inceleyebilirsiniz; https://www.huawei.com/tr/corporate-information

 

Huawei ‘nin şu an Android yerine geçebilecek bir platform hazırlığı var mı? Varsa application sayısında yetişmeyi ve şirketlerin bu market için ayrıca uygulama geliştirmelerini nasıl sağlamayı planlıyorsunuz?

Huawei cihazlar şu an android işletim sistemini kullanmakta olup, geliştirilen uygulamaları AppGallery ile dağıtıma sunuyor. Huawei’in kendisinin geliştirmekte olduğu HarmonyOS işletim sistemi ile alakalı, bilgileri ve güncellemeleri, tanıtım etkinliklerimizden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın