Mobil Uygulama Geliştirme Süreci, Yazılım ve Tasarım Aşamaları

Bir mobil uygulamanın geliştirme süreci; işleyiş yapısı ve kullanıcıya sunduğu hizmetlere bağlı olarak belli adımlardan oluşur. Bu adımların tamamlanma ve test sürelerine ek olarak uygulama ortaya çıktıktan sonraki genel test süresi de dahil edilerek toplam süre belirlenir.

 

Sunucu Taraflı Yazılım İşlemleri

Eğer mobil uygulama internet üzerinden bir sunucu ile iletişim halinde olmasını gerektiren bir senaryoya sahip ise öncelikle sunucu tarafındaki işlemlerin yapılması gerekmektedir. Sunucu tarafındaki yazılım süreci bittikten sonra yazılım geliştirici tarafından oluşturulan API (Application Programming Interface)’lar sayesinde mobil uygulama, sunucu ile iletişim kurabilir.

Üye kaydı, üye girişi kontrolü, mobil uygulama içerisinden ulaşılamayacak güncel verileri oluşturan (Örn: Haberler, yeni eklenen kitaplar, duyurular, güncel makaleler vb. gibi) işlemler mutlaka bir sunucuda gerçekleştirilmelidir ve mobil uygulama API’lar aracılığıyla bu verilere anlık olarak ulaşmalıdır.

Sunucu tarafındaki işlemler tamamlandıktan sonra uygulamada kullanılacak API’ların belirlenmesi, bu API’ların güvenliğinin sağlanması (Access token vb. yöntemler) ve kullanım dokümanlarının oluşması aşaması devreye girer.

Bu aşamalar da testleri ile birlikte tamamlandıktan sonra mobil uygulama için tasarım işlemleri başlayabilir.

 

 

Mobil Uygulama İçin Ekran Tasarımlarının Yapılması ve İşleyiş Açıklamalarının Yazılması

Bu aşamada istenilen mobil uygulamanın her ekranı için olabildiğince detaylı grafik tasarımlar üretilir. Bu tasarımlar her hangi bir grafik tasarım programında yapılacağı gibi bu iş için özel üretilen programlar (Örn: AdobeX) kullanılırsa daha hızlı ve daha uygun sonuçlar elde edilebilir.

Tasarımlar ile birlikte her ekranın detaylı bir açıklamasının yazılması da uygulama geliştirme sürecine büyük katkı sağlayacaktır. Örneğin uygulama içerisinde sunucudan veri çekilirken ki süre boyunca bir uyarı penceresi gösterilecek ise nasıl bir tasarıma sahip olması, hangi animasyon ile ekrana gelmesi ve uyarı yazısının içeriğinde nelerin yazması gerektiği ya da listeme ekranında ki görsellerin kullanıcıya senkron yapıda mı yoksa asenkron yapıda mı sunulacağı gibi.

 

Grafik Tasarımların Mobil Uygulamaya Uyarlanması

Çizilen grafik tasarımların uygulama içerisinde kullanılabilmesi için renk kodları, yazı tipleri gibi bilgiler ile birlikte görsel ögelerinde uygun formatlarda kaydedilip geliştiriciye teslim edilmesi aşamasıdır.

 

Mobil Uygulama İçi Ekran Tasarımlarının Oluşturulması

Önceki adımda oluşturulan grafik ögelerinin kullanılarak ekran tasarımlarının mobil uygulama için oluşturulmaya başlanması adımıdır. Aslında bu adım mobil uygulama geliştirmenin ilk aşaması olarak kabul edilebilir. Ekran tasarımlarının tamamlanması farklı cihazlar, farklı boyutlar ve farklı işletim sistemi sürümleri için gerekli optimizelerin yapılmasını gerektirir.

 

Uygulama İçerisinde Kullanılacak Kütüphane ve Servislerin Belirlenmesi

Uygulama geliştirme uzmanı bu aşamaya kadar kendisine gelen bilgileri analiz ederek uygulama içerisinde kullanacağı kütüphaneleri, lokal veri tabanlarını, yardımcı ve ana servisleri belirler. Bu işlem sırasında uygulama performansı göz önünde bulundurulmalıdır. Eski kütüphanelerin ya da aynı servislerin iç içe kullanılması gibi hatalar uygulama performansının düşmesine sebep olabilir.

 

 

Mobil Uygulama Yazılım Geliştirme Aşaması

Eğer sunucu tarafında çalışacak olan yazılım, uygulama ile sunucu arasında ki yardımcı API katmanı, uygulama ekran tasarımları ve uygulama geliştirme algoritması hazır ise artık uygulamanın kodlanmasına geçilebilir. Yazılım geliştirme uzmanı bu aşamada uygulamayı en uygun şekilde programlar. Bu aşamanın diğer aşamalardan daha uzun sürmesi gayet normaldir. Diğer bütün aşamalar aslında yazılım geliştirme süresinin kısalmasına yardımcı olacak şekilde tamamlanmalıdır.

 

Uygulama Test Süreci

Uygulama yazılım geliştirme süreci de tamamlandıktan sonra son aşama olan test süreci devreye girer. Bu süreç de ne kadar çok fark test kullanıcısı ne kadar çok farklı test cihazı kullanırsa o kadar iyi geri bildirimler alınır. Alınan geri bildirimlere göre tasarım ve yazılım kısımlarında düzeltmeler yapılır ve uygulamanın gelecekteki versiyonları için özellik belirlemeleri kolaylaşır.

Bir cevap yazın