Mobil Uygulamadan Nasıl Para Kazanılır?

Gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar hemen hemen her türlü ihtiyacımızı karşılar hale geldi. İhtiyaçlarımızı karşılamasının sebeplerin başında telefonlarımıza yüklediğimiz mobil uygulamalar geliyor.

Bir mobil uygulamadan kazanç elde etmenin bir kaç yöntemi vardır. Konu hakkında en çok sorulan yanlış bir kanıya cevap vererek başlayalım; Uygulama indirme sayısına göre para kazanma diye bir durum söz konusu değildir.


1 – Uygulama içi reklam gösterimi

Reklam Sağlayıcılar

Reklam şirketlerinin (Google Admob, Adcash, Adnimo…) sağladığı SDK (Yazılım kütüphaneleri)’ları kullanarak mobil uygulamanıza reklam alabilirsiniz. Bu reklamlar boyutlarına ve reklamda gösterilen metaryallere (yazı, görsel, video, animasyonlu görsel) göre farklı kazançlar sağlamaktadır.

Aynı zamanda gösterim başına ve tıklama başına da kazanç oranları değişmektedir.

Tıklama her zaman gösterimden daha fazla kazandırmaktadır.

Kazanç oranını etkileyen bir diğer konu ise reklam kampanyasıdır.

Mesela aldığınız reklam bir mobil oyun reklamı olsun; bu reklam gösterime X kadar, tıklamaya XX kadar kazanç sağlıyor ise tıklandıktan sonra oyunun indirilmesi size XXX kadar kazanç sağlamaktadır.


Anlaşmalı Sponsor Reklamlar

Kazanç sağlayan bir diğer reklam türü de reklam veren ile sizin aranızdaki özel anlaşmadan sağlanan sizin kontrolünüzde ki reklam türüdür.

Yüksek hitli bir uygulamanız olduğunu düşünelim. Bir firma uygulamanızı keşfetti ve sizinle iletişime geçti. Aranızdaki anlaşma dahilinde uygulamanıza reklam koyup kazanç sağlayabilirsiniz. Tabi ki bunun için reklam veren firmaya detaylı istatistik sunmanız beklenecektir. Gün bazlı görüntülenme ve tıklanma sayısı gibi.

2 – Uygulama içi ürün satımı

Mesela bir uygulamanız var bu bir oyun ya da normal bir uygulama olabilir. Uygulamanız içinde reklamları kaldıracak bir özellik satışa sunabilirsiniz. Ya da oyun için konuşmak gerekirse; oyun içi parası (coin, altın, elmas…) satışı yapabilirsiniz.

3 – Uygulama satışı

Uygulamanız gerçekten iyi bir indirme ve etkin kullanma sayısına ulaştığı zaman bazı yatırımcılar tarafından sizden uygulamanın aynısının yapılması ya da direkt uygulamanızın satışı konusunda teklifler alabilirsiniz. Bunun yanından kişiler kendi projelerini de size yazdırmak isteyebilirler.

Murat YÜKSEKTEPE
Bilimsel Bilgiler uygulamasının yapımcısı
28 Nisan 2017

Bir cevap yazın