WordPress’de Gönderi Yayınlarken Kalıcı Bağlantılardan Bazı Kelimeler Neden Siliniyor?

Geçenlerde karşılaştığım gıcık bir sorunu ve çözümünü sizinle paylaşmak istiyorum. En başta söyleyeyim bu sorun genel de İngilizce içerikler için karşınıza çıkacaktır.

 

Şirket için üzerinde çalıştığım bir web sitenin soru-cevap bölümünü hazırlarken İngilizce başlık ve içeriğe sahip sorularda; soru sisteme kayıt olurken sorun olmadığını fakat üzerinde düzenlemeler yapıp yayınladıktan sonra oluşan kalıcı bağlantıda (slug veya permalink) bazı kelimelerin silindiğini tespit ettim.

 

Önceleri soru gönderme işlemlerinde (ajax post) bir sorun olduğunu düşündüm ama öyle olamazdı çünkü soru “inceleme bekliyor” olarak ilk kez kayıt edildiğinde bir sorun oluşmuyor ancak “yayımla” olayı tetiklendiği zaman bu bazı kelimelerin silinme sorunu meydana çıkıyordu.

 

Biraz araştırdıktan sonra bu olayın Stop Words denilen bir durum olduğunu keşfettim.

 

 

Peki nedir bu stop words?

WordPress’in Yoast Eklentisinde bulunan permalinklerin (kalıcı bağlantıların) temiz tutulması amacıyla oluşturulmuş bir seçenek.

is, in, up, of, with, the, to vb. gibi kelimeler eğer başlığın içerisinde geçiyorsa kalıcı bağlantı oluşturken bu kelimeleri temizleniyor.

 

 

 

WordPress Stop words nasıl kapatılır?

Panelinize giriş yaptıktan sonra;

 

Menü -> Yoast (SEO) -> Advanced -> Permalinks -> Clean up permalink seçeneğini “Keep” haline getirin ve ayarları kaydedin.

 

 

Bir cevap yazın